Ugrás a fő tartalomhoz

Som Község Önkormányzatának hivatalos honlapja

 

Lakosságszám: 706 fő (2022)

| Ön a(z) 1226584 látógatónk
Közadatkereső
Magyar Falu Program

Dokumentumok

Nevezetességek, látnivalók

Patkófa

http://nyim.hu/wp-content/uploads/2015/01/Patk%C3%B3-fa.jpg

 

A Patkófa egy 160-200 év körüli kapitális erdei fenyő példány, amely Nyim és Som települések határában áll. Patkó Bandi és Patkó Pista néven elhíresült Tóth fivérekről nevezték el. Patkó Pista betyárvezért és társát 1862-ben lőtték meg a nyimi erdőben a csendőrök.

A Patkófa 2012-ben sajnos kiszáradt, de száradt torzója még így is meghatározó része a területnek. Utódjaként 2015-ben „Som Községért” Alapítvány és az „Egymásért” Egyesület egy Kínai szecsuán ősmammutfenyőt ültetett, de sajnos 2017-ben ez a fa is kiszáradt.

A Somogyi Hírlap olvasóinak szavazatai alapján a Patkófát 2019-ben beválasztották a Megye 7 csodája közé.

Habár közigazgatásilag a Patkófa Som területén található, a közös múltbeli vonatkozás és a földrajzi közelség miatt a regnáló somi és nyimi testületek közös látnivalónak és nevezetességnek tekinti azt.

 

Iványi-Grünwald Béla

A falu híres szülöttje Iványi-Grünwald Béla festőművész. Élete és munkássága 2018-ban felvételre került a Somogy Megye Értéktárába.

Az Önkormányzat emlékét a Közösségi házban kialakított Emlékszoba és az évente megrendezésre kerülő Iványi-Grünwald Béla Alkotótábor megrendezésével, valamint az Alkotótáborban készült képekből rendezett kiállítás keretén belül őrzi.

 

Helytörténeti kiállítás

A Közösségi ház tetőterében régi, népi használati tárgyakból és eszközökből álló helytörténeti kiállítás tekinthető meg.

 

Nemzetőr Emléktábla és Kopjafa

Az 1848-as forradalom és szabadságharc idején Zamárdi környékén Jellasics horvát bán seregével harcba szálló somi nemzetőrök emlékére állította az Önkormányzat 1998-ban.

 

Barokk Műemlék és Katolikus Templom

A Som, Ady Endre utca 37. szám alatt található templom 1757-ben épült, barokk stílusban, egyedülálló fatoronnyal. Teljes külső és részleges belső felújítása 2014-ben megvalósult.

 

Világháborús Hősök emlékműve

A Kossuth Lajos utca 9. szám alatti református templom előtti kertben került felállításra a két világháborúban elesett somi katonák emlékműve, amely pályázat útján 2019-ben felújításra került.

 

II. világháborús hősök emlékére állított kopjafa

A település temetőjében található az a kopjafa, amelyet az Önkormányzat a II. világháborúban a településen elesett magyar katonák emlékére állított 2006-ban.

 

Somogyi érték

A Somogy Megyei Értéktár Bizottság 2018. 09. 19-én a Somogy Megyei Értéktárba kulturális örökségként felvette a Som községben történő értékőrzést és értékteremtést.

„A hetvenes évektől kihaltak a falusi népszokások, a rendszerváltás idejére egy alárendelt szerepű, funkció nélküli község lett Somból. 1990-től az önkormányzat nagy hangsúlyt fektetett az állami és egyházi ünnepekre, a hagyományok felélesztésére, a településfejlesztési feladatokat céltudatosan, kitartóan és következetesen végezték, kikérve a lakosság véleményét.

Szinte minden évben történt olyan beruházás, amely komfortosabbá, élhetőbbé tette a települést. A közösségépítés eredményeként egyesületek, csoportok alakultak, közösségi terek jöttek létre. Megalakították a Somból Elszármazottak Baráti Körét, Nemzetközi Iványi-Grünwald Béla Képzőművész Alkotótábort szerveztek,  2005. óta évente Somi Süti Fesztivált rendeznek, 2006-ban a közösségi ház tetőterében helytörténeti kiállítást hoztak létre, állandó fotókiállítást létesítettek.

A somi születésű Iványi-Günwald Béla festőművész emlékére emlékszobát hoztak létre, emléktáblát és bronzszobrot avattak. A népi mesterségek számára bemutatóteret építettek. A 700 lakosú Som község hosszú idő óta példamutató és követendő településfejlesztési, közösségépítési tevékenységet folytat, a múlt értékeinek megőrzésével és új értékek teremtésével. „ 

Forrás: www.somogyiertekek.hu